Dreamweaver Resim
Bu dersimizde Hyperlink ve Email link oluşturmayı anlatacağım. Aslında çok kolay ve gerçekten dreamweaverın bize sunduğu güzel bir oluşum. Neyse fazla uzatmayalım ve hyperlink’ten başlayalım. Hipermetin (Hyperlink) bağlantıları sayesinde kullanıcıyı web sitemizin içindeki harhangibi bir belgeye ya da internetteki başka sayfalara yönlendirmemizi sağlar.

Hyperlink common ana menüsünde yer alır.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/28359a81263a63c4497570b003cd99f3f3d12989.JPG

Hipermetin linki verebilmemiz için Hipermetin linki vereceğimiz metini seçip Hyperlink aracına tıklayabileceğimiz gibi linki vereceğimiz yere imleci bırakıp Hyperlink aracına tıklayabilir ve gelen iletişim kutusundan Text (metin) alanına da link vereceğimiz metni yazabiliriz.Biz burada bağlantı vereceğimiz metni seçiyoruz.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/e0229e6279922ef6c230e32a22a8cd39ff587d65.JPG

Metini seçtikten sonra Hyperlink aracına tıklıyoruz ve gelen iletişim kutusundaki Text alanında seçtiğimiz metinin görüntülendiğine dikkat ediyoruz. Bu işlemi dreamweaver otomatik olarak gerçekleştirir. Eğer herhangi bir metin seçmeden Hyperlink ararcına tıklarsak bu metin kutusu boş olacak ve link vereceğimiz metini buraya girmemiz gerekecektir. Link metin alanına linke tıklandığında gideceği yeri kendimiz yazabildiğimiz gibi link metin alanının sağ tarafında bulunan Browse for file düğmesine tıklayarak da seçebiliriz. Buradan herhangi bir resim veya başka bir dosyayı da seçebiliriz.Ya da başka bir site için link verebiliriz. Target metin alanından bağlı dosyanın veya sayfanın nerede görüntüleneceğini seçiyoruz.

_blank: Linkli belgeyi yeni bir tarayıcı penceresinde açar.

_parent: Linkli belgeyi bağlantıyı içeren frame’in içinde ya da ebeveyn framesette açar.

_self: Linkli belgeyi aynı pencerede ya da aynı framede açar.

_top: Linkli belgeyi normal büyüklükte bir sayfada açar.

Biz burada _self ‘i seçeceğiz. Title metin alanına kullanıcı imleci bağlantı verdiğimiz metinin üzerine getirdiğinde gösterilecek olan bir metin giriyoruz. Burada “Siraceddin El’in diğer dersleri” yazacağız. Access metin alanına klavyeden giriş için bir kısayol tuşu belirleyebilir ve Tab index metin alanına kullanıcı klavyeden Alt-Tab fonksiyonunu kullandığında sitenin kaçıncı sırada yer alacağını girebiliriz.

http://resim.sanalkurs.net/uploads/19fd533e95d8e27593661814da1dda452d10e21f.JPG

OK tuşu basabilir, sayfayı kaydettikten sonra tarayıcıda önizleme yapabiliriz.

Yazı Özellikleri

  • Bu yazıya yorum yapabilirsiniz
  • Bu yazının yayınlandığı kategori => Dreamweaver

Yazı Bilgileri

Metinlere Link Verme
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)